A policisztás ovárium szindróma (PCOS) a nők körében gyakori hormonális rendellenesség, ami többféle problémát okozhat. Az érintett nők esetében gyakran jelentkeznek rendszertelen menstruációs ciklusok, valamint nehezített teherbeesés, de ezek mellett a hajhullás is előtérbe kerülhet. Érdekes kérdés, hogy lehet-e egészséges, dús hajkoronád, ha PCOS-ben szenvedsz. Erre keressük most a választ.
Hogyan befolyásolhatja a PCOS a hajad?
A PCOS során a férfi nemi hormonok, az úgynevezett androgének szintje megemelkedik a szervezetben. Gondoltál már arra, hogy ez a hormonális változás milyen hatással lehet a hajadra? A megnövekedett tesztoszteronszintből sajnos dihidrotesztoszteron (DHT) képződik. A DHT felelőssé tehető a hajszálak ritkulásáért, mivel csökkenti a hajhagyma táplálását. Ez diffúz hajvesztést eredményez, amely az egész fejbőrön megfigyelhető és a haj sűrűségének csökkenéséhez vezethet.
Milyen tüneteket tapasztalnak mások?
Azok a nők, akik PCOS-sel élnek, gyakran számolnak be hajhullásról. Ez a jelenség náluk nem a hajvonal egy meghatározott területén kezdődik, hanem inkább egyenletesen ritkul a haj, eltérően a férfiaknál megfigyelhető mintától, ahol a hajvesztés gyakran a homloknál vagy a fejtetőn indul. Az életkor előrehaladtával a hajhullás fokozódhat, különösebb előzmények nélkül.
Ezeket a hormonális változásokat a fejbőr feszülése is fokozza, amely gyulladást idéz elő. A szervezet ekkor DHT hormon kibocsátásával reagál, ami bár a gyulladást csökkenti, a hajhagymák épségét ronthatja. A gyulladás elnyomása érdekében felszabaduló hormon ugyan segít a gyulladás megfékezésében, de sajnálatos módon hajritkulást is okozhat.
Hogyan csökkentheted a hajhullás mértékét?
Felvetődik a kérdés, hogy mit tehetsz annak érdekében, hogy a hajad állapota ne romoljon tovább. Hormonális készítményeket vagy akár természetes módszereket is alkalmazhatsz, például a fűrészpálma kivonatot, amely akadályozza a tesztoszteron DHT-vá alakulását.
A táplálékkiegészítők, mint a vitaminok és ásványi anyagok, segíthetnek fenntartani a haj egészségét. Az E-vitamin, a C-vitamin vagy az Omega-3-zsírsavak jótékony hatásainak kihasználása hozzájárulhat a hajhagymák állapotának javulásához. Fontos megemlíteni, hogy a megfelelő táplálkozás is elengedhetetlen. A mikrotápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend szintén elősegítheti, hogy hajad egészséges maradjon.
A stresszkezelés terén is érdemes aktívan lépéseket tenni. A stresszes helyzetek hatással vannak a hormonháztartásra, így a stressz csökkentése hozzájárulhat a hajhullás mérsékléséhez. Relaxációs technikák, mint a meditáció vagy a jóga, hasznosak lehetnek.
Ha valódi, átfogó megoldásra vágysz, az Aesthetica Orvosi Központ innovatív lézeres eljárásokat kínál, amelyek hatékonyan javíthatják a hajhullás okozta problémákat. A cél az, hogy visszanyerd hajad vitalitását és önbizalmadat, így ismét elégedetten nézhess a tükörbe.