A sportolók és aktív életmódot folytatók körében gyakran felmerül a kérdés, hogy a glutamin pótlása mikor a leghatékonyabb. Az edzés előtti vagy utáni időpont az optimális? Ahhoz, hogy erre választ kapjunk, érdemes megvizsgálni, hogy milyen hatással van a szervezetre, és hogyan hat a teljesítményre.
A glutamin szerepe a szervezetben?
A fehérjék az emberi test egyik legfontosabb építőelemei, amelyek különböző aminosavakból állnak össze. Ezek közül a glutamin az egyik legnagyobb mennyiségben előforduló, amely az izomzatban tárolódik. Noha a szervezet képes előállítani, bizonyos helyzetekben – például fokozott fizikai megterhelés esetén – a szükséglet megnövekedhet, így pl. a BODYSELECT glutaminja segíthet a pótlásban.
Ez a fehérje az immunrendszer és az emésztőrendszer szempontjából lényeges, ugyanis a bélfalak egyik fő tápanyagforrása. Emellett fontos az izomregenerációban, csökkentheti a fáradtságot, és segíti abban szervezetet, hogy alkalmazkodni tudjon a nagy intenzitású edzésekhez.
Milyen hatást fejt ki edzés előtt?
Támogathatja a szervezet energiaellátását és csökkentheti az izomlebomlás esélyét. Hosszan tartó vagy intenzív testmozgással a glutamin szintje csökkenhet, ami gyengítheti az izomzat teljesítményét és lassíthatja a regenerációt.
Egyes sportolók arról számolnak be, hogy az edzés előtt bevitt glutaminnal kevésbé érezhető a fáradtság, jobban bírják a megterhelő fizikai aktivitást és egyenletesebb a teljesítményük. Bár az edzés előtti glutaminfogyasztás pozitív hatásai nem minden esetben bizonyítottak, sokan azért döntenek mellette, mert így biztosak lehetnek abban, hogy szervezetük aminosavszintje megfelelő szinten marad a megterhelés alatt is.
Edzés után is érdemes fogyasztani?
Aktív mozgás után a regeneráció a legfontosabb. Ekkor a szervezet ugyanis kimerült állapotba kerül, az energiaraktárak csökkennek, és az izmok mikrosérüléseket szenvedhetnek. A glutamin ebben az időszakban jól jön, ugyanis támogatja az izomrostok regenerációját, csökkentheti a gyulladásokat, és gyorsíthatja a felépülést.
Tanulmányok szerint az edzés utáni 24–72 órás időszakban bevitt glutamin az izomfájdalmakat is enyhítheti, és a regeneráció is felgyorsulhat általa. Sőt az immunrendszer támogatásában is nagy segítség, hiszen az intenzív edzések csökkentik a szervezet védekezőképességét.
Nincs egyértelmű válasz arra, hogy a glutamin fogyasztása edzés előtt vagy után a legelőnyösebb. Mindkét időpontnak megvannak a maga előnyei. Olyan kérdés ez, mint a gyereknevelés, melyben a szülő nem mindig tudja eldönteni, mi a célravezetőbb egy-egy éles helyzetben.
A legjobb megoldás az, ha az egyéni igények és edzéscélok figyelembevételével döntünk. Az aminosavak hasznosulása egyénenként eltérő lehet, érdemes inkább saját tapasztalatok alapján eldönteni, hogy melyik időpontban érhető el a legjobb hatás.