Az immunrendszer fő feladata a kórokozókkal, baktériumokkal, vírusokkal és parazitákkal szembeni védelem. Alapvetően két fő komponensből áll: a veleszületett és a szerzett immunitásból. Nézzük meg, hogy mi a kettő között a különbség!
Az immunrendszer támogatására étrend-kiegészítőket a Patikatt.hu kínálatából is beszerezhetünk, ám először ismerkedjünk meg a veleszületett immunitás fogalmával!
Az emberi szervezet elsődleges védelmi vonala
A veleszületett immunitás már a születés pillanatától jelen van, és védi a szervezetet a különféle kórokozókkal szemben. Méghozzá olyan kórokozók ellen nyújt hatékony védelmet, amelyek feltételezhetően árthatnak az egészségünknek.
A falósejtek – fagociták – is részt vesznek a veleszületett immunitásban, amelyek a fehérvérsejtek csoportjába tartoznak, és képesek rá, hogy a behatoló mikroorganizmusokat bekebelezzék és elpusztítsák. A legismertebbek ezek közül a makrofágok és a neutrofilek, amelyek azonnal tudnak reagálni a fertőzésekre, aztán rögtön elkezdik a kórokozók megsemmisítését.
A gyulladásos válasz kialakításában a citokinek segítenek, ezeket a molekulákat is a veleszületett immunrendszer állítja elő. Segítségükkel könnyebben gyógyul a fertőzött terület.
A szervezet speciális védekezési mechanizmusa
A szerzett immunitás képes azonosítani és célzottan megtámadni a korábban megismert kórokozókat. Felismeri és megkülönbözteti a különféle antigéneket, emlékszik rájuk, így hatékony védelmet nyújt velük szemben.
Két fő sejttípusa a T-limfociták és a B-limfociták, az előbbiek közvetlenül a fertőzött sejteket támadják meg, illetve aktiválnak más immunsejteket. A B-limfociták pedig olyan antitesteket termelnek, amelyek az antigénekhez specifikusan kötődnek, és semlegesítik azokat. Ezzel a folyamattal megelőzik a komolyabb fertőzéseket.
A védőoltások működésének alapelvét is a szerzett immunitás határozza meg. Ennek során kis mennyiségű vagy legyengített kórokozót juttatnak a szervezetbe, hogy az immunrendszert felkészítsék a későbbi támadásokra.
Miért fontos az erős immunrendszer?
Ha gyenge az immunrendszer, könnyebben kapjuk el a fertőzéseket, valamint a gyógyulási folyamat hosszabb, a betegség lefolyása pedig súlyosabb lehet. Ezért fontos, hogy odafigyeljünk a támogatására.
Idősebbeknél, gyermekeknél ez különösen lényeges, de azoknál is, akik súlyosabb betegségen estek át, hiszen ilyenkor is legyengül az immunrendszer. Egyes betegségekben szenvedők pedig fogékonyabbak lehetnek a fertőzésekre, mint például a cukorbetegek vagy a daganatos betegek.
Hogyan lesz erős?
Az egészséges életmód alapvetően lényeges, amibe beletartozik az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás, valamint az elegendő mennyiségű és minőségű alvás is. A stresszt is érdemes kerülni, amennyire csak lehetséges. Sok nyers zöldséget és gyümölcsöt tartalmazzon az étrendünk, és szenteljünk figyelmet a folyadékfogyasztásra is. Ha pedig szükséges, a kezelőorvosunkkal konzultálva fogyasszunk étrend-kiegészítő termékeket is!