Manapság egyre nagyobb értéke van annak, hogy a fenntartható megoldások felé orientálódunk. Ez előtérbe kerül akkor, amikor beszerző körútra indulunk, hogy milyen poharakat szerezzünk be a bisztró, kávézó működéséhez.
A műanyag egyszerű megoldás, ám a környezetbarát titulustól meglehetősen messze áll. A papír, mint egyéb alternatíva, sokszor nem megfelelő, így tovább kell kutatnunk a tökéletes helyettesítő csomagolás után. Nőként számos olyan teendőnk van, ami megnehezíti a dolgokat, de az indepack.hu megoldásainak hála ez így sokkal könnyebb.
Most adunk néhány hasznos ötletet, ami segíthet meghozni a megfelelő döntést annak érdekében, hogy a bolygó élővilágát is biztonságban tudhassuk.
PLA poharak, amik sok szempontból előnyösek
Az indepack.hu lebomló pohár kínálatának egy részénél fontos alapanyag a gabona, ami lehetőséget ad a komposztálhatóságra is. Ennek a lehetőségnek a megteremtője pedig nem más, mint a politejsav, amiről majd fogunk még mesélni egy kicsit később.
A dolog kulcsa az, hogy magas keményítő tartalmú növényekből készül. Többnyire ez kukorica, búza és rizs alapú gyártást jelent. Nem is a növényi alapanyag mivolta döbbenetes, hanem az, hogy ez már egy több évtizedes kutatás eredménye.
A legáltalánosabb a gyártósoron a kukorica felhasználása, ami érdekes módon történik. Az apró kukoricaszemek belsejében lévő folyadék kerül feldolgozására, de a maradék sem szemétként végzi. Biomasszaként kelhet új életre, így a növény minden része hasznosítható.
Milyen hátrányai vannak?
Egyik hátránya a gabona alapú csomagoló anyagnak, hogy nem nevezhető hőtűrőnek. Nagyjából 40 Celsius-fokot bír, ez felett már deformálódik, ami alkalmatlanná teszi a meleg termékek csomagolására.
Azzal szemben, hogy biológiailag lebomló anyagról beszélünk, fontos megjegyezni azt is, hogy nem laboratóriumi körülmények között ez egy nagyon lassú folyamat. Persze nem annyira, mint a hagyományos műanyagok, de eldobva 1-3 év kell a folyamatnak.
Van még egy olyan hátránya is, hogy első ránézésre bizony ugyanúgy néz ki, mint a hagyományos műanyag. Ebből a szempontból pedig minden esetben érdemes felhívni a vendégek figyelmét arra, hogy ez az átlátszó csomagoló bizony környezetbarát alapanyag.
A fejlődés elkerülhetetlen hatásai
A politejsav (más néven PLA) pontosan ugyanúgy születhetett meg, mint például a polisztirol is, ami rengeteg kutatás és fejlesztés eredménye volt. Minden projekttel egyre jobbá és egyre hatékonyabbá vált az eredményes csomagoláshoz.
A kristályosított politejsav, ami a rövidített nevén CPLA már egy továbbfejlesztett változata a korábban említett PLA-nak. Rengeteg kutatómunka és egy kis újítás eredményeképpen ez a fajta anyag már akár 80 Celsius-fokig formatartó marad. Ez lehetővé teszi, hogy akár mikrohullámú sütőben is használhatóak legyenek, vagy éppen meleg italokat is kínálhassunk bennük.
Mindezeket figyelembe véve elképesztő tudományos háttér áll a műanyag környezetbaráttá tétele mögött, amit pedig cégvezetőként előnyösen ki is használhatunk.