A kisgyermekes szülők, nők számára igen nehéz időszak a baba első tejfogainak kibújása. Minden baba másképpen viseli a fogzás időszakát, van, aki álmából is felriadva sír a fájdalomtól, de van, aki észre sem veszi. Mikor indul meg a tejfogak kibújása, és meddig tart ez az időszak? Ebben a cikkünkben ezt a témát járjuk egy kicsit körül.
Ha már kibújtak a tejfogacskák, 2 éves kor felett érdemes lehet a gyermeket elvinni az első fogászati konzultációra. Egyrészt, hogy megszokja a fogorvosi látogatásokat, másrészt pedig felmérni a tejfogak állapotát, mert talán kissé meglepő módon azok is okozhatnak fogászati problémákat. A MesterDent Fogászati Rendelőben gyermekfogászat is elérhető, érdemes ellátogatni hozzájuk, ha azt szeretnénk, hogy igazán figyelmes és szakértő kezekben legyen a gyermekünk.
Mikor bújnak ki az első tejfogacskák?
A fogzás általában a 4-7 hónap közötti időszakban kezdődik a babáknál, az első fogacska kibújása jellemzően a 6. hónap környékére esik. Természetesen léteznek kivételek, mert vannak olyan esetek, hogy már három hónapos korban előbújik az első tejfog, de előfordulhat az is, hogy csak a baba egyéves korában történik ez meg. Mind a 20 tejfog általában három éves korra bújik ki rendesen.
Milyen tüneteket tapasztalhatunk a kicsinél?
A fogzás során gyakran megfigyelhető, hogy a baba ínye megduzzad, ami fájdalmas lehet a számára. A fokozott nyálképződés tipikus jelenség ebben az időszakban, ezzel párhuzamosan pedig erős rágási késztetést is érezhet, így folyamatosan rágcsálni próbál különböző tárgyakat vagy éppen az ujjait.
A fájdalmak miatt a baba síróssá válhat, és gyakran ébredhet fel éjszaka. Az arc kipirosodása szintén gyakori tünet, valamint az étvágya is csökkenhet, mivel a fájó íny miatt kevésbé esik jól neki az étel.
Egyes babáknál orrfolyás is jelentkezhet, amelyet sokan megfázásnak gondolnak, de valójában a fogzás egyik kísérő tünete lehet. Meglepő ugyan, de előfordulhat hasmenés is.
Fülfájásra utaló mozdulatok, például a fül gyakori húzogatása, piszkálása is jelentkezhet a fogzási időszakban, amit néha fülfertőzésnek gondolnak a szülők. Ezek mellett enyhe hőemelkedés is felléphet, ami szintén a fogak előtörésének egyik tünete szokott lenni.
Hogyan csillapíthatjuk a fogzással járó fájdalmat?
Szerencsére többféle módszer áll ma már a rendelkezésünkre, hogy enyhítsük a fogzás okozta fájdalmat és kellemetlen tüneteket a kicsinél. A következő módszerek nagy segítségünkre lehetnek:
- Rágókák, amelyeket érdemes lehűteni, így még inkább csillapíthatják az íny fájdalmát
- Ujjra húzható fogkefék, amelyekkel masszírozhatjuk a baba ínyét
- Gyógynövénytartalmú gél
- Lidokaint tartalmazó gél (mindig a használati útmutatóban szereplő előírás szerint alkalmazzuk)
- Fájdalomcsillapítók kúp és szirup formájában, amelyek alkalmazása előtt mindig érdemes konzultálni a gyermekorvossal
Az első fog kibújásától kezdve fontos, hogy gondoskodjunk a fogak egészségéről. Tegyük a fogmosást a napi rutin részévé, hogy hosszú távon megóvjuk a gyermek fogainak épségét.