Ha vége az ovinak, akkor az nem csak a gyerekek számára jelent egy óriási változást, hanem a szülőknek is. Egy teljesen új szituációba kerül az egész család, ahol mindenkinek helyt kell állnia és hozzá kell szoknia ahhoz, hogy egy egészen más világ következik, mint amilyen az óvodában volt. Itt már jóval szigorúbbak lesznek a szabályok és fontossá válik az is, hogy hogy teljesít a gyermek. Az iskola formálja a személyiséget és megalapozza a jövőt. Azt a jövőt, amiért mi nap, mint dolgozunk és azért teszünk, hogy egészséges és boldog felnőtt ember váljék imádott gyermekünkből. Az első osztály elindulása a tanulás és a szociális kapcsolatok megalapozása terén a legfontosabb, és egyben legelső állomás.
Cikkünkben szeretnénk tippeket és ötleteket adni arra, hogy mik azok a dolgok, melyek segítségével megkönnyíthetjük az iskolakezdés időszakát (pl. egy jó hátizsák beszerzése, vagy a témába vágó mesekönyvek felolvasása) azért, hogy a lehető leggördülékenyebben menjen végbe a folyamat!
Egy jó iskolatáska / hátizsák beszerzése
Ha az első osztályra gondolunk, akkor mindenképpen van egy olyan dolog, ami tuti, hogy elsőre fog az eszünkbe jutni: az, hogy akkor meg kell vásárolnunk az első iskolatáskát. Ikonikus és kihagyhatatlan dolog, olyan ez, mint amikor az első cipőcskét vagy ovis hátizsákot vesszük meg – egyszerűen jó érzés és emlék lesz majd egyszer belőle. Ebbe a pontba egyébként nyugodtan belevehetjük az összes további tanszer beszerzését is, hiszen ahhoz, hogy nyugodtan és felkészülten tudjunk kezdeni, nagyon fontos, hogy megfelelő időben a megfelelő minőségű tanszerekkel vértezzük fel a gyermekünket. Ez nem csak azért jó, mert egy kötelező feladatot teljesítünk vele, hanem azért is, mert a jó eszközök magabiztosságot és örömet fognak adni a gyermeknek is. Ne essünk túlzásba, mert könnyű átesni a ló túloldalára is – maradjunk az arany középúton!
Kép forrása: Unsplash
A megfelelő iskolai rutin kialakítása
Az ovi és az iskola teljesen más. Sokkal több fegyelem és kötöttség van egy iskolában, ehhez jó, ha gondolatban elkezdjük nyáron hozzászoktatni a gyermeket majd. Beszélgessünk sokat róla, mert ez is hatalmas lépés – viszont: törekedjünk arra, hogy már az első perctől kezdve legyen egy olyan rutin, amit tudatosan követünk annak érdekében, hogy a napok gördülékenyen menjenek és a gyermek hozzá tudjon szokni az új rendszerhez. A korai lefekvés és a korai kelés nagyon könnyen megszokható, ha tudatosan és következetesen tartjuk magunkat a döntésünkhöz. Koncentrálni és teljesíteni csak akkor tud jól egy gyerek, ha az idegrendszere ki tudta pihenni magát és nem a folyamatos fáradtság ellen kell küzdenie az iskolapadban.
Otthoni tanulási környezet kialakítása
Szép lassan hozzá kell szoktatni a gyermeket ahhoz, hogy iskola után is foglalkozni kell a tanulással, hiszen vannak házi feladatok és olyan dolgok, amiket csak otthon tudunk gyakorolni és megtanulni. Idővel ki fog derülni, hogy gyermekünk mennyire igényli a segítségünket. Van, akinek sokkal jobban megy egyedül, de van, aki folyamatos támogatásra szorul a tanulásban és jó, ha van egy segítő kéz az oldalán. Az otthoni környezet kialakításához biztosan szükség lesz egy jó íróasztalra, megfelelő mennyiségű fényre, egy kényelmes székre és írószerekre. Válogassuk össze ezeket együtt és legyen meg már jóval a kezdés előtt, hogy bőven legyen időnk hozzászoktatni őket ahhoz a gondolathoz, hogy mi fog itt majd történni.
Lelki felkészülés, meseolvasás
A gyerekekhez az egyik legkönnyebben az utat a mesén keresztül találhatjuk meg. Mesével bármit fel lehet oldani: a feszültséget a félelmekkel szemben, az aggodalmat egy új életszituáció előtt vagy közben – mindenre van megoldás a kitalált történeteken keresztül. Szerencsére rengeteg jó könyv van iskolakezdés témakörében is, így bőszen kutassuk fel, hogy mi lehet a legjobb otthon nekünk is, hogy aztán időben el tudjuk kezdeni az olvasást. Ezek mindig remek beszélgetés alapot kínálnak és rengeteg kérdést vetnek majd fel – válaszoljunk legjobb tudásunk szerint és adjuk át magunkat a kérdések tengerének, hiszen honnan máshonnan tudnának legjobban tájékozódni, ha nem tőlünk, igaz?
Iskola előtti látogatás, leendő iskolatársak megismerése
Ha van rá bármilyen mód vagy lehetőség, akkor érdemes ellátogatni az iskolába, hogy egy kicsit szokja a gyermek az épületet, az új környezetet és a nagyobb tereket. Elsőre lehet, hogy akár félelmetesnek is hathat majd, de szép fokozatosan biztos, hogy meg fogja majd szokni. Az első lépéseket viszont mi tehetjük meg, így vegyük kezünkbe az irányítást és tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy ne legyen minden ismeretlen azon a bizonyos szeptemberi első napon!
Jó, ha vannak olyan gyerekek, akiket már ismerünk és akikről tudjuk, hogy egy iskolába fognak járni a miénkkel. Ha ügyesek a szülők, akkor időt szánnak arra, hogy többször is legyen lehetősége a nyár folyamán találkoznia a gyerekeknek. Óriási magabiztosságot tud adni az első elveszett hetekben, ha van egy ismerős arc, aki felé fordulhatnak, ha van egy jó kis játszópajtás, akivel szívesen töltik az időt az iskolai szünetekben. Ezzel még mi, felnőttek is így vagyunk, ha bekerülünk egy új munkahelyre.
Bízunk benne, hogy ezek az ötletek segítettek egy kicsit átgondolni azt, hogy milyen különböző módokon tudjuk enyhíteni az első hetek izgalmát. Nem nagy dolgok, ám mégis rengeteget tudnak számítani, hiszen az ismeretlennel való találkozás nem csak a gyerekeket képes megijeszteni, hanem minket is. Ez tényleg egy nagy változás lesz lelkileg, viszont biztos, hogy ügyesen bele fog majd szokni a szeretett csemeténk (aki már nem is olyan kicsi) és nagyon büszkék leszünk majd rá!
Főkép forrása: Unsplash